Συμμετοχή στην υποδοχή της Προέδρου της Δημοκρατίας

Το Μουσείο Νεοελληνικής Τέχνης του Δήμου Ρόδου ήταν παρόν στην υποδοχή της Α.Ε. της Προέδρου της Ελληνικής Δημοκρατίας, κας Αικατερίνης Ν. Σακελλαροπούλου, στο Δημαρχειακό Μέγαρο. Η Πρόεδρος του Μουσείου, κα Σουμέλα Καραχάλιου, παρέδωσε Τιμής Ένεκεν στην Πρόεδρο της Δημοκρατίας ένα αντίγραφο του πίνακα του Θεόφιλου [Χατζημιχαήλ], «Ο Λήσταρχος Χρήστος Νάτσιος Νταβέλης το 1855», που ανήκει στη μόνιμη συλλογή του Μουσείου και πρόσφατα ανακηρύχθηκε κινητό μνημείο πολιτιστικής κληρονομιάς από το Υπουργείο Πολιτισμού.

Να σημειωθεί ότι η Πρόεδρος της Δημοκρατίας βρέθηκε στη Ρόδο, στην πρώτη επίσημη επίσκεψή της στο νησί, με την ευκαιρία της Επετείου από την Ενσωμάτωση της Δωδεκανήσου στην Ελλάδα. Λόγω των μέτρων για την καταπολέμηση της πανδημίας, ελάχιστοι φορείς εκπροσωπήθηκαν στις συναντήσεις της Προέδρου με τον Δήμαρχο Ρόδου, κο Αντώνη Β. Καμπουράκη. Η επιλογή του Μουσείου να είναι ένας από αυτούς, αποτελεί παράδειγμα της προσήλωσης προς τον πολιτισμό που έχει υιοθετήσει η Δημοτική Αρχή. Ο μοναδικός καλλιτεχνικός πλούτος του Μουσείου Νεοελληνικής Τέχνης του Δήμου Ρόδου είναι κάτι που επιδεικνύεται σε κάθε ευκαιρία, τρανή απόδειξη της κληρονομιάς και της εξωστρέφειας της πόλης μας.