Το Μουσείο αποχαιρετά τον Χρίστο Καρά, έναν από τους σημαντικότερους εκπροσώπους της αποκαλούμενης Γενιάς του ’60

Το Μουσείο Νεοελληνικής Τέχνης αποχαιρετά τον Χρίστο Καρά, έναν από τους σημαντικότερους εκπροσώπους της αποκαλούμενης Γενιάς του ’60.
Υπήρξε ιδρυτικό μέλος της Ομάδας “Τομή” και του Συνδέσμου Καλλιτεχνών. Αφαιρετικός ζωγράφος στην αρχή, ολοκληρώθηκε αργότερα στα σουρεαλιστικά έργα του, όπου το ποιητικό και μεταφυσικό κλίμα επικρατεί.
Το έργο του Χ. Κάρα από την μόνιμη συλλογή του Μουσείου Νεοελληνικής Τέχνης Ρόδου, Προβολή στο Χώρο, πολύ χαρακτηριστικό της ζωγραφικής του ατμόσφαιρας, συνθέτει αόριστα-απειλητικά σύμβολα μιας φαντασιακής τεχνολογίας μαζί με τις σχεδιαστικές τους αντανακλάσεις πάνω στην ίδια επιφάνεια. Η παράδοξη προοπτική του χώρου και τα μετέωρα σχήματα επιτείνουν την εξωπραγματική αίσθηση, καθώς η αρχή και το τέλος κάθε φόρμας μοιάζουν να βρίσκονται έξω από το αναπαραστατικό περιβάλλον του πίνακα.
Το ονειρικό – μεταφυσικό κλίμα τονίζεται εύστοχα από τα υποβλητικά χρώματα.
Ο Χ. Καράς εκπροσώπησε την Ελλάδα στην Μπιενάλε της Βενετίας το 1984.
Χρίστος Καράς (1930-2023)
Προβολή στο Χώρο, 1981
Λαδί σε μουσαμά, 172×172 εκ.