Το Μουσείο Νεοελληνικής Τέχνης Ρόδου ξεκινάει συνεργασία με την οικογένεια του Βάλια Σεμερτζίδη

Το Μουσείο Νεοελληνικής Τέχνης Ρόδου ξεκινά μια σειρά δημοσιεύσεων σε συνεργασία με την οικογένεια του Βάλια Σεμερτζίδη, με στόχο να γνωρίσουμε καλύτερα το σημαντικό του έργο το οποίο έχουμε την χαρά να αποτελεί μέρος της μόνιμης συλλογής μας.
Από το 1964 που πρωτοήρθε στη Ρόδο και γνώρισε την ζωή των κατοίκων και την φύση του νησιού, μέχρι και το 1983, χρονιά του θανάτου του, ο ζωγράφος αφιέρωσε το μεγαλύτερο μέρος του έργου του στο να εξυμνήσει την ομορφιά του τοπίου και την απλότητα της ζωής των κατοίκων στα χωριά του νησιού μας.
Στο Μουσείο Νεοελληνικής Τέχνης Ρόδου μπορείτε να απολαύσετε αντιπροσωπευτικά κομμάτια από το έργο του, που αποτελούν ουσιαστικά και μέρος των οπτικών παραστάσεων που κάθε Ροδίτης έχει από τον τόπο μας.
Στα έργα που ακολουθούν, ο ζωγράφος αποδίδει με την τεχνική της λαδοτέμπερας την ομορφιά και την ποικιλία των χρωμάτων του τοπίου της Ρόδου.
Η συνέχεια την επόμενη Κυριακή!